Dodatki

Ogrzewacz do rąk – jaki wybrać i kiedy się przyda?

ogrzewacz do rąk

Kiedy marzną ręce, trudno jest wykonywać jakiekolwiek czynności manualne. Skostniałe z zimna dłonie nieraz potrafią aż boleć, utrudniając normalne funkcjonowanie. To z kolei może być niebezpieczne na przykład podczas wycieczek wysokogórskich czy podczas innych ekstremalnych zajęć w niskiej temperaturze. Dlatego warto zaopatrzyć się odpowiedni ogrzewacz do rąk, który uratuje w trudnej sytuacji.

Jakie są rodzaje ogrzewaczy do rąk?

Ogrzewacze do dłoni występują w kilku wersjach, dzięki czemu można dobrać produkt do konkretnych warunków i do własnych potrzeb. Najbardziej popularne są ogrzewacze do rąk:

  • benzynowe,
  • chemiczne,
  • żelowe,
  • węglowe.

Jaki zatem rodzaj ogrzewacza wybrać? Bardzo często kupowane są wersje żelowe, o całkowicie naturalnym składzie. Są niepalne i nietoksyczne, dobrze i szybko się nagrzewają, a także są wielokrotnego użytku, nawet do kilkuset razy. Zależnie od wersji, uruchamiane są dzięki gorącej wodzie, poprzez wyłamanie blaszki wewnątrz lub nawet samo potrząśnięcie. Często występują w formie małych saszetek, które można schować niemal wszędzie. Z kolei ogrzewacz do rąk chemiczny tworzony jest z aluminium i uruchamiany z pomocą spalania benzyny ekstrakcyjnej. Takie modele mają żarnik pokryty platynową siatką katalityczną.

Ogrzewacze chemiczne natomiast przyjmują różną postać, ale często są to jednorazowe saszetki z polipropylenu z dodatkiem żelaza, które nagrzewają się dzięki reakcji chemicznej, w połączeniu z tlenem. Z kolei węglowe ogrzewacze do dłoni pracują z pomocą wkładów węglowych, które po rozżarzeniu umieszcza się w specjalnym opakowaniu ochronnym. Długość grzania jest zależna od wielkości włożonego wkładu.

Kiedy jest potrzebny ogrzewacz do rąk?

Ogrzewacze nie tylko do dłoni, ale i do stóp, są potrzebne w wielu sytuacjach. Najczęściej są wybierane jako wsparcie w podtrzymaniu odpowiedniej temperatury kończyn na ekstremalnych wycieczkach, gdzie temperatury sięgają dużo poniżej zera. Takie ogrzewacze pozwalają przetrwać w wielu trudnych warunkach, bez konieczności przerywania całej wyprawy. Są też doskonałym wyborem nawet na zwykłe biwaki w okresie jesienno-zimowym dla osób, które lubią mieć zawsze ciepło. Ogrzewacz do rąk, zależnie od wybranego rodzaju i wielkości, można włożyć:

  • do śpiwora,
  • do kieszeni,
  • do zagięcia czapki,
  • do rękawiczek,
  • do skarpetek.

Największą zaletą ogrzewaczy do rąk jest ich kompaktowość i kieszonkowe rozmiary. Mogą się przydać nie tylko podczas dalekich wypraw, ale też w życiu codziennym. Mogą na przykład grzać przez całą zimą nawet w domu, co jest zbawiennie dla osób z wiecznie zmarzniętymi dłoniami i stopami. Większe saszetki są też doskonałym wyborem jako kompres na stawy z bólami reumatycznymi.