Kiedy marzną ręce, trudno jest wykonywać jakiekolwiek czynności manualne. Skostniałe z zimna dłonie nieraz potrafią aż boleć, utrudniając normalne funkcjonowanie. To z kolei może być niebezpieczne na przykład podczas wycieczek wysokogórskich czy podczas innych ekstremalnych zajęć w niskiej temperaturze. Dlatego warto zaopatrzyć się odpowiedni ogrzewacz do rąk, który uratuje w trudnej sytuacji.
Jakie są rodzaje ogrzewaczy do rąk?
Ogrzewacze do dłoni występują w kilku wersjach, dzięki czemu można dobrać produkt do konkretnych warunków i do własnych potrzeb. Najbardziej popularne są ogrzewacze do rąk:
- benzynowe,
- chemiczne,
- żelowe,
- węglowe.
Jaki zatem rodzaj ogrzewacza wybrać? Bardzo często kupowane są wersje żelowe, o całkowicie naturalnym składzie. Są niepalne i nietoksyczne, dobrze i szybko się nagrzewają, a także są wielokrotnego użytku, nawet do kilkuset razy. Zależnie od wersji, uruchamiane są dzięki gorącej wodzie, poprzez wyłamanie blaszki wewnątrz lub nawet samo potrząśnięcie. Często występują w formie małych saszetek, które można schować niemal wszędzie. Z kolei ogrzewacz do rąk chemiczny tworzony jest z aluminium i uruchamiany z pomocą spalania benzyny ekstrakcyjnej. Takie modele mają żarnik pokryty platynową siatką katalityczną.
Ogrzewacze chemiczne natomiast przyjmują różną postać, ale często są to jednorazowe saszetki z polipropylenu z dodatkiem żelaza, które nagrzewają się dzięki reakcji chemicznej, w połączeniu z tlenem. Z kolei węglowe ogrzewacze do dłoni pracują z pomocą wkładów węglowych, które po rozżarzeniu umieszcza się w specjalnym opakowaniu ochronnym. Długość grzania jest zależna od wielkości włożonego wkładu.
Kiedy jest potrzebny ogrzewacz do rąk?
Ogrzewacze nie tylko do dłoni, ale i do stóp, są potrzebne w wielu sytuacjach. Najczęściej są wybierane jako wsparcie w podtrzymaniu odpowiedniej temperatury kończyn na ekstremalnych wycieczkach, gdzie temperatury sięgają dużo poniżej zera. Takie ogrzewacze pozwalają przetrwać w wielu trudnych warunkach, bez konieczności przerywania całej wyprawy. Są też doskonałym wyborem nawet na zwykłe biwaki w okresie jesienno-zimowym dla osób, które lubią mieć zawsze ciepło. Ogrzewacz do rąk, zależnie od wybranego rodzaju i wielkości, można włożyć:
- do śpiwora,
- do kieszeni,
- do zagięcia czapki,
- do rękawiczek,
- do skarpetek.
Największą zaletą ogrzewaczy do rąk jest ich kompaktowość i kieszonkowe rozmiary. Mogą się przydać nie tylko podczas dalekich wypraw, ale też w życiu codziennym. Mogą na przykład grzać przez całą zimą nawet w domu, co jest zbawiennie dla osób z wiecznie zmarzniętymi dłoniami i stopami. Większe saszetki są też doskonałym wyborem jako kompres na stawy z bólami reumatycznymi.