Dodatki

Terenowy zestaw survivalowy

Bez względu na rodzaj aktywności, jaki planuje dana osoba, odpowiednie przygotowanie jest wręcz obowiązkowe. Dotyczy to zarówno długich wypraw, jak i krótszych. Pozyskanie odpowiedniej wiedzy, ale także specjalistycznych umiejętności, zagwarantuje bezpieczne i skuteczne działanie na trasie wyprawy. Dotyczy to także sprzętu, jaki trzeba ze sobą zabrać. Wyjście w teren bez odpowiedniego ekwipunku byłoby nierozsądne. Mogłoby się wydawać, że tylko wyjścia w góry lub do lasu będą wymagać posiadania zestawu survivalowego. Nic bardziej mylnego. Nawet zbieranie grzybów może okazać się przygodą pełną niebezpieczeństw.

Co powinien zapewnić zestaw survivalowy?

Niestety najczęściej to właśnie jednodniowe wypady za miasto kończą się dłuższym pobytem w terenie. Wystarczy jakikolwiek wypadek czy kontuzja i nagle może się okazać, że pobyt np. w lesie musi skończyć się nocowaniem w nim. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się i niebagatelizowanie wypraw, nawet na grzyby.

Przygotowując ekwipunek na wyprawę, warto zapewnić sobie, w razie sytuacji awaryjnej, zaspokojenie podstawowych potrzeb:

  • schronienia,
  • ognia,
  • wody,
  • pożywienia,
  • pierwszej pomocy,
  • nawigacji,
  • sygnalizacji.

Puszka przetrwania czy zestaw survivalowy?

Wielu ludzi, wybierając się na jakąkolwiek wyprawę, zabiera ze sobą puszkę przetrwania. Niestety nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę ten ekwipunek jest pomocny przede wszystkim żołnierzom na polu bitwy, ponieważ nie są oni w stanie zabrać ze sobą większego zestawu. Żołnierz jest obarczony wystarczającą ilością ekwipunku i z tego też powodu puszka przetrwania jest idealnym wyborem, ze względu na niewielkie gabaryty. Jednakże w przypadku wypraw górskich lub leśnych, mały nożyk, jaki znajduje się w puszce przetrwania, może przyprawić raczej o ból głowy. Dlatego właśnie to zestaw survivalowy powinien stanowić podstawę ekwipunku każdego trapera.

Co powinien zawierać zestaw survivalowy?

Wybierając się w teren, warto zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. Jednakże to nóż jest najważniejszym narzędziem, które zawsze ratuje z opresji. Dzięki niemu jest możliwość zbudowania szałasu, a nawet rozpalenia ogniska.

Zestaw do rozpalania ognia to wręcz podstawa przetrwania w terenie. Bez niego nie będzie możliwości wypicia uzdatnionej wody, a także ogrzania się oraz ewentualnego zasygnalizowania miejsca pobytu. Jednakże może się tak zdarzyć, że nie będzie możliwości rozpalenia ogniska i do uzdatniania wody warto użyć specjalnych tabletek, które w zestawie powinny mieć swoje miejsce.

Dobry zestaw survivalowy powinien zawierać również latarkę, sznur, racje żywnościowe i kilka innych dodatków.