Sprzęt do strzelania

Którą kaburę wybrać do pistoletu?

Co jest najcenniejszą rzeczą dla gracza w airsofcie? Broń, rzecz jasna. Po pierwsze, zwycięstwo bez niej jest nie do pomyślenia. Po drugie, to naprawdę dużo kosztuje. W efekcie na pierwszym miejscu stoją kwestie bezpieczeństwa metalowego „towarzysza” i wygodnego noszenia, które zapewni jego efektywne użytkowanie.

Odmiany kabur, wady i zalety

W zależności od celów, taktyki i preferencji gracza, do noszenia pistoletów używane są trzy główne odmiany kabur.

Kabura operacyjna. Posiada skomplikowany system pasów, dzięki czemu może utrzymać broń o znacznej wadze, w tym pistolety maszynowe. Jednocześnie liczne paski pozwalają na bardzo wygodne dopasowanie. Kabura pistoletowa może być ustawiona pionowo, skośnie lub poziomo. Wadą jest niszczenie odzieży przez liczne paski, a także fakt, że nie da się go założyć na grubą odzież wierzchnią, dodatkowo nie zawsze jest możliwość szybkiego sięgnięcia po broń. Ten typ kabury, nawiasem mówiąc, jest często oglądany w różnych amerykańskich filmach akcji o twardych policjantach.

Kabura na pas

Prawdopodobnie najbardziej popularna kabura. Mocowany jest do pasa za pomocą szlufki lub klipsa. W pierwszym przypadku należy upewnić się, że szlufka pasuje do paska (nie może być luźna ani zbyt ciasna). W tym drugim przypadku należy się upewnić, że szlufka i kabura nie zostaną zerwane przez ostre szarpnięcie. Niektóre modele mają możliwość noszenia kabury za pasem. Zaletami są niewielka waga, elastyczność jej ułożenia, możliwość połączenia z dowolnym ubraniem oraz możliwość szybkiego dobycia broni. Wadą jest to, że nie nadaje się do dużych pistoletów.

Kabura taktyczna

Kabura taktyczna (lub biodrowa). Dla prawdziwej broni tego typu kabura jest często noszona np. przy pojazdach typu cash-in-transit. Model ten mocowany jest do paska i zapinany wokół górnej części nogi. Zalety: pasuje do każdego typu pistoletu, chwyt znajduje się tuż przy dłoni, zwalnia pas i pewnie trzyma broń. Minusy: duży i ciężki, umyć spodnie (jako operacyjnego koszuli kabury), gdy niewygodne nogi pozycji chwycić pistolet dołączony do niego jest problematyczne.

Kabura do pistoletu i jej wybór

Wybierając kaburę, zwróć uwagę na te cechy, ale także oceń, czy dany model ma dobry stosunek jakości do ceny, czy pasuje do Twojego pistoletu i jak starannie pozwala przechowywać broń.