Samoobrona

Samoobrona przy pomocy gazu pieprzowego

Popularne akcesoria obronne, gazy pieprzowe, stanowią świetne zabezpieczenie w razie zagrożenia czy to ze strony ludzi, czy zwierząt. Zawartość drażniącej substancji pozyskiwanej z roślin pieprzowych powoduje wystąpienie pieczenia skóry i oczu, łzawienia, a także podrażnienie dróg oddechowych. Skutki użycia gazu pieprzowego nie powodują trwałych obrażeń, dlatego środek ten jest chętnie wybierany do samoobrony. Działa również w przypadku osób będących w stanie nietrzeźwości, o zwiększonym progu odczuwania bólu. 

Wybór gazu pieprzowego

Wiele czynników, m.in. zasięg rażenia, pojemność, czy wysokość stężenia substancji aktywnej decyduje o tym, jak wybrać gaz pieprzowy z ofert takich jak ostry-sklep.pl. Większe pojemności gazów pieprzowych wykorzystywane są głównie przez członków służb mundurowych. Gazy pieprzowe w mniejszym opakowaniu są bardziej poręczne i łatwo je schować, będą więc świetnym rozwiązaniem do osobistego użytku. Pamiętać należy, aby gaz nosić przy sobie schowany w takim miejscu, z którego łatwo będzie można go wyjąć.  Przy ocenie skuteczności gazów pieprzowych zwrócić uwagę należy na oznaczenia OC oraz SHU.  Wartość wskaźnika OC określa stężenie aktywnej substancji drażniącej, natomiast SHU – moc „ostrości”. Wartości te wpływają na długość działania oraz skuteczność gazu pieprzowego.

Jaki rodzaj gazu pieprzowego wybrać?

Gazy pieprzowe różnią się od siebie strumieniami, jakie rozpylają przy przy używaniu. Mogą posiadać dysze w formie strumienia lub stożka. Gazy pieprzowe z atomizerem stożkowym rozpylają chmurę z drażniącą substancji o dużej powierzchni i zasięgu do 3 m. Są jednak podatne na wiatr i w niesprzyjających warunkach chmura może polecieć w naszą stronę. Nie trzeba jednak dokładnej precyzji przy wykorzystywaniu tego typu gazu, w przeciwieństwie do gazów pieprzowych strumieniowych. Ten rodzaj gazu cechuje się silnym strumieniem o zasięgu do 4 m, nie ulega podatności na wiatr, a żelowa formuła „przykleja” się do napastnika.  Koniecznym jednak staje się dokładne wycelowanie w twarz przeciwnika, co w chwilach stresujących może okazać się bardzo trudne.