Sprzęt do strzelania

Czym jest chest rig?

Umundurowanie żołnierskie nie tylko ma wyglądać dostojnie, ale też i być użyteczne. Taką możliwość dają kamizelki taktyczne, które zostały nazwane chest rig.

Kilka słów o chest rig

Żołnierze w wojsku noszą specjale mundury. Podczas wielu akcji potrzebują kamizelek. Jedną z takich jest chest rig. Składa się ona z kilku części: dużego panelu z kieszeniami i ładownicami oraz szelek. Zazwyczaj nosi się ją na klatce piersiowej lub brzuchu. Plecy są odkryte, co ma wiele plusów, na przykład zapewnia dobrą wentylację. Chest rig służy do przenoszenia granatów oraz amunicji – zobacz szeroki wybór modeli na taiwangunie. Zastąpił on paso szelki, które były bardzo niewygodne i często się nie sprawdzały. 

Takie kamizelki nie były zbyt popularne i używano je w niewielkiej ilości miejsc. Z czasem ten trend się odwrócił. 

Historia chest rig

Przenieśmy się do Chin. To właśnie tam opatentowano pierwszy chest rig. Jego debiut miał miejsce podczas wojny z Wietnamem. Był stosowany prze Wietkong oraz regularną armię północy. Stworzenie tej kamizelki pozwoliło na wygodne przenoszenie amunicji. Dodatkowo produkcja chest rigów jest dość tania i szybka. Niskim kosztem da się wyprodukować wiele takich dodatków militarnych. Stały sie one również o wiele bezpieczniejsze dla żołnierza niż plecaki. Kamizelki chest rig pojawiły się również podczas wojny w Afganistanie. Z biegiem lat stały się one coraz bardziej popularne i zaczęli z nich korzystać inni żołnierze. Były widziane u Rosjan (stworzyli oni swój rodzaj tego ubioru) oraz Brytyjczyków.

Co ciekawe, kamizelki tego typu produkowane są też przez firmy cywilne. Mają nieco inną konstrukcję niż ich prototypy. Niektóre modele nie posiadają naszytych stałych kieszeni.  Są one obszyte taśmami PALS (Pouch Attachment Ladder System – system modularnego montażu kieszeni i ładownic), który został wynaleziony przez armię amerykańską.