Sprzęt do strzelania

Dlaczego warto zaopatrzyć się w celownik kolimatorowy?

Celownik kolimatorowy jest typem elektronicznego celownika optycznego działającego na zasadzie kolimacji, termin ten oznacza uzyskanie wiązki światła o niskiej rozbieżności. Pierwszy celownik kolimatorowy został opracowany w latach 60. XX wieku przez N. Rudera. Kolimatory weszły na wyposażenie wielu jednostek wojskowych, jednak największą furorę zrobiły wśród członków jednostek specjalnych.

Zalety wykorzystania kolimatora

Korzystanie z celownika kolimatorowego niesie ze sobą wiele korzyści. Największymi z nich są wygoda, uniwersalność, oraz kontrola otoczenia. W przypadku, gdy używamy tradycyjnych przyrządów celowniczych każde wymierzenie do celu zajmuje kilka chwil, tracimy wtedy cenne sekundy, w czasie których przeciwnik ma czas na reakcje. Kolimator niweluje tą kwestię do absolutnego minimum z jednego prostego powodu – nasze oko od razu skupia się na kropce pośrodku celownika, nie tracimy więc czasu na przyzwyczajeniu oka i poprawnego ocenienia sytuacji (przy korzystaniu z kolimatora nie musimy działać wyłącznie na jednym oku). Dodatkowo znacząco ułatwia on manewry nocne, szczerbinka światłowodowa nie zapewni nam tak dobrego obrazu celu jak dobry kolimator.

Typy celowników

Kolimatory dzielą się zasadniczo na dwa typy: otwarte i zamknięte. Każdy z nich przydaje się w innych warunkach. Otwarty przeznaczony jest do działań w terenie trudnym, zamknięta obudowa chroni sprzęt przed ewentualnym zabrudzeniem przyrządów celowniczych oraz czyni go bardziej odpornym na wstrząsy i uderzenia. Z kolei kolimator otwarty przydaje się w działaniach bardziej dynamicznych, prowadzonych w terenach bez ekstremalnych warunków atmosferycznych, jego mniejsza masa zwiększa naszą mobilność i skraca czas działania.

Podsumowanie

Dobrze dobrany celownik kolimatorowy może stanowić jedną z najważniejszych części naszego ekwipunku. Jego wielofunkcyjność sprawia, że sprawdzi się podczas gier prowadzonych w każdych warunkach, a w sytuacji kryzysowej prawdopodobnie zadecyduje o losach każdego starcia. Ponadto szeroki wachlarz celowników dostępnych w Taiwan Gun sprawi, że każdy może znaleźć typ który w pełni spełni jego oczekiwania.