Sprzęt do strzelania

Przegląd najpopularniejszych typów wiatrówek

Coraz modniejszym sposobem spędzania wolnego czasu stają się wszelkiego rodzaju sporty i imprezy survivalowe. Dla wielu osób idealnym sposobem na relaks jest strzelanie, a najpopularniejszą bronią są wiatrówki. Na co zatem warto zwrócić uwagę i jak wybrać idealny model dla siebie? Przed zakupem należy poznać różnice pomiędzy poszczególnymi typami.

Wiatrówki sprężynowe

Ten rodzaj broni do oddania strzału wymaga naciągnięcia sprężyny, która uwalniając się po naciśnięciu spustu pozwala na wypchnięcie śrutu z lufy. Za wadę uznać można dość silny odrzut podczas strzału, zaś niewątpliwą zaletą jest niski koszt eksploatacji.

Wiatrówki na CO2

W tym typie broni montowany jest tzw. nabój z CO2, który pozwala na oddanie do 70 strzałów. Wiatrówki te są zazwyczaj lżejsze niż sprężynowe, nie występuje w nich też zjawisko odrzutu.

Wiatrówki PCA

W tych wiatrówkach śrut wystrzeliwany jest powietrzem, które spręża się kilkoma ruchami dźwigni znajdującej się pod lufą. Są one zazwyczaj lekkie i dlatego polecane początkującym strzelcom. Ponadto nie występuje w nich zjawisko odrzutu, a brak konieczności zakupu dodatkowych elementów jak np. naboje z CO2, przemawia za ich ekonomicznością.

Wiatrówki PCP

Ten ostatni typ wiatrówek prezentuje najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Wiatrówki PCP cechują się prędkością, celnością i wytrzymałością. Wystrzał umożliwia sprężone powietrze znajdujące się w specjalnym zbiorniku.

Zastanawiając się, którą wiatrówkę wybrać, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby, a także koszty późniejszej eksploatacji. Poszukujący dużego realizmu strzału będą zadowoleni z broni sprężynowej, zaś ceniący wybitną celność powinni szukać wiatrówek PCP.